Fintz Award

2019

Nwando Achebe (History)

Bradley Willcuts (Theater/Dance)

2018

Stephen Arch (English)

Ethan Segal (History)

2017
Kristie Dotson (Philosophy)- IAH 241B: Philosophical and Literary Investigations into Race
Deric McNish (Theatre)- IAH 209: Art, the Visual, and Culture: Disability In Performance 

2016
Ronen Steinberg (History)- IAH 202: Understanding Europe in an Age of Globalization
Terrion Williams (English)- IAH 211C: African American Cultural Practice and Black Social Life 

2015
Alison Dobbins (Theatre)
– IAH 209: Performing Arts & Healthcare / Drama and the Human Condition
Sarah Long (Music)
– IAH 241A: Music and Society in the Modern World

2014
Edward Murphy (History)
– IAH 203: Latin America and the World
Christian Lotz (Philosophy)
– IAH 231B: Capitalism and Globalization

2013
Ken Prouty (Music)
– IAH 208: Popular Music and Global Culture
Mohammad Khalil (Religious Studies)
– IAH 211D: The Islamic Middle East

2012
Rocio Quispe-Agnoli (Romance and Classical Studies)
– IAH 203: Native Latin America in it’s Own Words
Michael Largey (Music)
– IAH 241A: World Music

2011
Nwando Achebe (History)
– IAH 205: Africa and the World
Jeff Charnley (Writing, Rhetoric, and American Cultures)
– IAH 231B: Moral Issues and the Arts and Humanities

2010
Charles Keith (History)
– IAH 204: Asia and the World
Peter Alegi (History)
– IAH 211A: Area Studies, Africa

2009
Ed Murphy (History)
– IAH 203: Latin America and the World
Pero Dagbovie (History)
– IAH 211C: Area Studies, The Americas

2008
Aminda Smith (History)
– IAH 204: Asia and the World
Jon Frey (Art and Art History)
– IAH 221A: Text and Visual Culture in the Ancient Mediterranean

2007
Kathy B. Dubois (History)
– IAH 221B: Medieval and Early Modern Worlds
Javier Pescador (History)
– IAH 211C: Borderlands: Chicana/o History and Memory

2006
Marc Bernstein (Linguistics and Languages)
– IAH 211D: The Middle East: Israeli Culture and Society
Joseph Francese (French, Classics and Italian)
– IAH 221C: Oppression in the Contemporary World
Ethan Segal (History)
– IAH 204: Asia and the World

2005
Nancy Bunge (WRAC)
– IAH 241B: Philosophy in Literature
Christopher Frilingos (Religious Studies)
– IAH 221B: The Medieval and Early Modern Worlds: Pagans, Christian and Jews

2004
Laurent Dubois (History)
– IAH 202: Europe and the World
Georg Schuttler (Theater)
– IAH 241D: Theatre and Society in the West

2003
Salah Hassan (English)
– IAH 211D: The Middle East: The Arab World
Frederick Rauscher (Philosophy)
– IAH 231A: Freedom in the Modern World

Somers Award

2019

Abigail Girardot

Sierra Richards

Allison Costello

Emily Jenkins

Emily Hobrla

Blake Hedges

Sydney Wilson

Katherin Marchlewski

Victoria Johnson

2018

Tia Harvey

Zachary Kruse

Sandy Burnley

Christine Peffer

Kelli Smith

Sarah Schmitt

2017
Cwen Homa (Music)- IAH 208: Music and Culture
Sarah Jacobson (History)- IAH 202: Europe and the World
Jajuan Maefield (AAAS)- IAH 201: U.S. and the World- IAH 203: Latin America and the World
Shelbi Nahwilet Meissner (Philosophy)- IAH 207: Literature, Cultures, Identities: Ideas of Race and Identity
Adrienne Tyrey (History)- IAH 201: U.S. and the World- IAH 202: Europe and the World 

2016
Eddie Bonilla (History)- IAH 201: U.S. & The World- IAH 203: Latin America & the World
Kylene Cave (English)- IAH 202: Europe and the World- IAH 207: Literature, Cultures, Identities
Trevor Nelson (Music)- IAH 241A: Music/Society Modern World
Christina Rann (English)- IAH 209: Art, the Visual, & Culture- IAH 201: U.S. & The World
Michael Wilson (AAAS)- IAH 241B: Philosophy in Literature 

2015
Lance Conley (English)
– IAH 201: US & The World
– IAH 207: Lit, Culture, Identities
Thomas Howard (English)
– IAH 207: Lit, Culture, Identities
Kathryn Lankford (History)
– IAH 203: Latin America & the World
– IAH 206: Self, Society, Technology
Cody Mejeur (English)
– IAH 207: Lit, Cuture, Identities
Alex Smith (Music)
– IAH 241A: Music/Society Modern Wrld
– IAH 208: Music and Culture

2014
Sarah Goeke (Theatre)
– IAH 241D: Theater & Society in the West
Erik Jensen (Philosophy)
– IAH 207: Lit, Cultures, Identities
– IAH 206: Self, Society, Technology
Eian Kantor (Philosophy)
– IAH 206: Self, Society, Technology
Kristina Persenaire (English)
– IAH 207: Lit, Cultures, Identities
Madeline Shellgren (Linguistics and Languages)
– IAH 231C: Roles of Language in Society

2013
Alison Kolodzy (History)
– IAH 202: Europe and the World
– IAH 201: U.S. History and the World
Nathan Leaman (English)
– IAH 207: Lit, Cultures, Identities
Benjamin Phillips (American Studies)
– IAH 201: U.S. History and the World
– IAH 207: Lit, Cultures, Identities
Morgan Shipley (American Studies)
– IAH 201: U.S. History and the World
– IAH 207: Lit, Cultures, Identities

2012
Kali Bybel (Linguistics)
– IAH 231C: Roles of Language in Society
Ronald Jackson II (History)
– IAH 201: U.S. History and the World
Ian Werkheiser (Philosophy)
– IAH 206: Self, Society, and Technology
Emily Young (Theater)
– IAH 241D: Theater and Society in the West

2011
Andrew Harvey (Theater)
– IAH 241D: Theater & Society in the West
Nicole Magie (History)
– IAH 203: Latin America & the World
Michael Spencer (American Studies/English)
– IAH 201: US and the World

2010
Michael Brown (Philosophy)
– IAH 231B: Moral Issues in the Arts and Humanities
Jennifer Toms (English)
– IAH 207: Literatures, Cultures and Identities

2009
Ahimsa Timoteo Bodhran (American Studies)
– IAH 207: Literatures, Cultures and Identities
Rebecca Koerselman (History)
– IAH 202: Europe and the World
Devlin Scofield (History)
– IAH 203: Latin America and the World

2008
Aaron Arndt (Philosophy)
– IAH 207: Literatures, Cultures and Identities
Piril Atabay (History)
– IAH 211C: Area Studies: The America
Brian Holcomb (English)
– IAH 207: Literatures, Cultures and Identities

2007
Danny Flynn (Linguistics and Languages)
– IAH 231C: Roles of Language in Society
Michelle Parke (English)
– IAH 201: US and the World
Michelle Veenstra (English)
– IAH 201: US and the World

2006
Emron Esplin (English)
– IAH 203: Latin America and the World
Jeff Johnson (American Studies)
– IAH 201: US and the World
Aimee Knight (English)
– IAH 231B: Moral Issues and Values in the Arts & Humanities
Stuart Willis (History)
– IAH 202: Europe and the World

2005
Laura Anderson (Philosophy)
– IAH 201: US and the World
Kelly Battles (English)
– IAH 201: US and the World
Lauren Mason (English)
– IAH 207: Literatures, Cultures & Identities
Kelly Palmer (History)
– IAH 202: Europe and the World

2004
John Mariana (Philosophy)
– IAH 206: Self, Society and Technology
Jeanine Mazak (History)
– IAH 201: US and the World
Patricia Shivas (Philosophy)
– IAH 201: US and the World
Duncan Woodhead (History)
– IAH 202: Europe and the World

2003
Anne Barker (History)
– IAH 201: US and the World
Andrew Bruske (English)
– IAH 221B: The Medieval and Early Modern Worlds
Matthew Hachee (Philosophy)
– IAH 206: Self, Society and Technology
Jennifer Hood (English)
– IAH 201: US and the World

2002
Brian Holcomb (English)
– IAH 201: US and the World
Christopher York (American Studies)
– IAH 201: US and the World

2001
Elizabeth Fairhead (American Studies)
– IAH 201: US and the World
Jennifer Stevens (American Studies)
– IAH 201: US and the World

2000
Nels Christensen (English)
– IAH 201: US and the World
Allison Wolf (Philosophy)
– IAH 201: US and the World

1999
Patrick Lucas (American Studies)
– IAH 201: US and the World
James Sheppard (Philosophy)
– IAH 201: US and the World

1998
David Medei (English)
– IAH 201: US and the World
Tracy Speaker (CL)
– IAH 201: US and the World